За рани, отоци, и болки по доењето – овој зеленчук не е само за јадење, помогнете си вака

За рани, отоци, и болки по доењето – овој зеленчук не е само за јадење, помогнете си вака

Зелката е зеленчук кој често го користиме, знаеме дека е богат со витамини особено витамин Ц, но не знаеме колку е таа здрава.

Листовите изобилуваат со здравје, помагаат ако имате отоци на рацете и нозете, па се што треба е да замотате лист зелка.

Помага зелката и за правилна работа на штитната жлезда, а и за болка при доењето.

Помага и за воспаление на белите дробови, како и за чворови по инекции како пеницилин.

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство