Деликатес кој ќе ви го препорачаат и нутриционисти: Риба на компир

Деликатес кој ќе ви го препорачаат и нутриционисти: Риба на компир

Рибата е една од најздравите намирници, а секој лекар и нутриционист би ви препорачал вакво јадење.

Состојки:

 • 1 кг. скуша замрзната
 • 1 кг. компири
 • 150 мл. бело вино
 • 150 мл. вода
 • 150 мл. маслиново масло
 • 4 чешни лук
 • 1 лажиче сол и вегета и малку бибер
 • малку магдонос и рузмарин

Подготовка:

 1. Одмрзнете ја рибата и убаво исчистете ја и измијте ја.
 2. Се цеди и и се става сол од сите страни.
 3. Се премачкува сад со масло, па се лупи и сече компирот на кришки и се става на дното, па се ставаат зачините врз него.
 4. Се става рибата сечена на парчиња врз компирот, па се пече на 200 степени 20 минути.
 5. Се подготвува преливот, така што се меша лукот ситнет со вода и вино, малку магдонос и рузмарин.
 6. Се остава да зоврие и се прелива врелата риба.
 7. Се враќа уште 15 минути да се запече садот и се служи.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Совршен рецепт за риба деликатес

Риба во сос од сенф

ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба

Малку време за деликатес: Риба полнета со компир

Поздрава е од што се мислеше – зошто да јадете риба често?

Вкусен риба деликатес од рерна