Измешајте ги овие две состојки пред спиење и никогаш веќе нема да се разбудите уморни

Измешајте ги овие две состојки пред спиење и никогаш веќе нема да се разбудите уморни

Ако секое утро се будите уморни и нерасположени, оваа едноставна мешавина ви гарантира квалитетен сон и одморено тело!

Постои едноставен рецепт од само две состојки поради кој мирно ќе ја преспиете ноќта и во утринските часови ќе се разбудите свежи. Ви требаат само пет лажички органски сиров мед и една лажичка хималајска сол.

Овие состојки треба добро да ги промешате и да ги сместите во стаклена тегла. Најдобро е соодносот помеѓу медот и хималајската сол да биде 5:1, но тоа може да го прилагодите и според вашиот вкус, ако така не ви одговара.

Сè што треба да направите е само малку од оваа мешавина секоја вечер пред спиење да ставите под јазикот и да оставите да се растопи. Ова функционира бидејќи хималајската сол содржи повеќе од 80 минерали и елементи коишто му се потребни на вашето тело за различните процеси и кои му помагаат на телото за преку ноќта да се опорави.

Од друга страна пак, медот содржи глукоза којашто ги полни клетките со енергија. Покрај тоа, оваа мешавина го подобрува лачењето на серотонинот, па и поубаво ќе се одморите и ќе го опоравите телото.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко