Евтин појадок на брзина: Питулици со јогурт во калап за мафини

Евтин појадок на брзина: Питулици со јогурт во калап за мафини

Вкусен и евтин појадок, готов за брзо време.

Состојки:

  • 1 пакување готови кори
  • 2 шолји јогурт
  • 3 јајца
  • малку масло
  • прстофат прашок за пециво

Подготовка:

  1. Се матат јајцата во сад пенасто па се додава јогурт и сол и прашок за пециво.
  2. Се кинат корите за пита ситно и се ставаат во смесата, па се додава малку масло да не се лепи.
  3. Така корите ставете ги во калапи за мафини, ставете си и малку сусам, оригано, ленено семе, ким, што сакате по вкус.
  4. Се печат на загреана рерна на 220 степени 15-20 минути.
  5. Се проверуваат со чепкалка дали се готови.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука