Мешате, филувате и имате десерт: За секој ден, слави и изненадни гости

Мешате, филувате и имате десерт: За секој ден, слави и изненадни гости

Направете вкусни обланди со павлака и плазма.

Состојки:

  • 4 дл. кисела павлака
  • 2,5 шолји шеќер во прав
  • 250 гр. маргарин
  • 300 гр. мелена плазма
  • 1 пакување обланди

Подготовка:

  1. Се меша павлаката во сад со шеќерот.
  2. Во шерпа се става маргарин и се топи на оган. Се додава плазмата и се меша, па се соединуваат филовите.
  3. Се премачкуваат со готовиот фил обландите, па и последната се премачкува и се става горе како декорација мелена плазма.
  4. Се лади и служи.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед