Зачинети плескавици – вкусни и сочни

Зачинети плескавици – вкусни и сочни

Рецепт за вкусни и сочни зачинети плескавици…

Состојки:

 • 3 лажици путер
 • лук
 • кромид
 • 750 гр мелено месо
 • магдонос
 • мајчина душица
 • оригано
 • доматен концентрат
 • сок од лимон
 • презла

Начин на подготовка:

 1. Испржете го кромидот, додајте мелено месо и зачини и оставете кратко да се динста па во смесата додајте сок од лимон, доматен концентрат и неколку лажици презла. 
 2. Кога смесата ќе се излади, од неа направете плескавици и испечете. 
 3. Плескавиците послужете ги со црн леб и салата по ваш вкус.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*