Појадок од стар леб – вкусно, брзо и евтино, ќе замириса маалото

Појадок од стар леб – вкусно, брзо и евтино, ќе замириса маалото

Направете уштипци од бајат леб.

Состојки:

 • 500 гр. бајат леб
 • 2,5 дл. млеко
 • 4 јајца
 • 1 кесе прашок за пециво
 • 100 гр. шунка
 • 100 гр. кашкавал
 • 2 дл. масло
 • презла

Подготовка:

 1. Се сече лебот на делови покрупни и се прелива со млако млеко.
 2. Се цеди и се рони.
 3. Се сече шунката и кашкавалот се ренда, се соединува лебот со јајца и шунка и кашкавал, прашок за пециво и зачини по вкус и се меша.
 4. Се додава малку презла.
 5. Се меша и се вадат уштипци кои се пржат на масло.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*