Појадок од стар леб – вкусно, брзо и евтино, ќе замириса маалото

Појадок од стар леб – вкусно, брзо и евтино, ќе замириса маалото

Направете уштипци од бајат леб.

Состојки:

 • 500 гр. бајат леб
 • 2,5 дл. млеко
 • 4 јајца
 • 1 кесе прашок за пециво
 • 100 гр. шунка
 • 100 гр. кашкавал
 • 2 дл. масло
 • презла

Подготовка:

 1. Се сече лебот на делови покрупни и се прелива со млако млеко.
 2. Се цеди и се рони.
 3. Се сече шунката и кашкавалот се ренда, се соединува лебот со јајца и шунка и кашкавал, прашок за пециво и зачини по вкус и се меша.
 4. Се додава малку презла.
 5. Се меша и се вадат уштипци кои се пржат на масло.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми