Пиперки полнети со три вида сирење

Пиперки полнети со три вида сирење

Вкусни пиперки полнети со три вида сирење и павлака…

Состојки:

 • 1 кг пиперки
 • 350 гр рикота сирење
 • 250 гр фета сирење
 • 50 гр пармезан
 • 50 гр кисела павлака
 • 2 јајца
 • 4 чешниња лук
 • маслиново масло
 • босилек
 • оригано
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Измијте ги пиперките и исчистете ги од семки. Во поголем сад измешајте ги сите три видови сирења, додајте јајца, ситно сечкан кромид, малку сол и бибер, кисела павлака, босилек и оригано и добро измешајте. 
 2. Наполнете ги пиперките со смесата и наредете ги во пекач или огноотпорен сад. Прелијте со неколку лажици масло и печете во загреана рерна на 175 степени околу еден час.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула