Омлет со спанаќ и печурки

Омлет со спанаќ и печурки

Брз, вкусен и здрав оброк!

Состојки:

  • спанаќ
  • 200 гр шампињони
  • 1 главица кромид
  • 3 јајца
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. На путер кратко пропржете исечкан кромид, додајте исечкани шампињони и динстајте додека не испари сета течност која ќе ја пуштат печурките. 
  2. Потоа додајте спанаќ и прелијте со разматени јајца. Омлетот посолете го и побиберете го и послужете со лисната салата.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт