Брзи и модерни колачи за мали пари: Мафини со кокос готови за 15 минути

Брзи и модерни колачи за мали пари: Мафини со кокос готови за 15 минути

Неодоливи кокос мафини…

Состојки:

 • 120 гр путер
 • 120 гр шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 2 јајца
 • 1 дл млеко
 • 1/2 дл масло
 • 100 гр кокос
 • 150 гр брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1 кесичка шлаг + млеко

Начин на подготовка:

 1. Разматете путер со шеќер и ванилин шеќер, додајте јајца и матете додека масата не стане компактна, па ставете млеко и масло.
  Мешајте со лажица додека смесата не се изедначи, и на крај додајте брашно со прашок за печиво и кокос. Ставете во намастени калапи за мафини и печете околу 15 минути на 200 степени.
 2. По желба украсете со разматен шлаг или рафаело топчиња.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта