Компир деликатес со арома која мами – една состојка менува се

Компир деликатес со арома која мами – една состојка менува се

Направете вкусен компир со малку состојки.

Лукот е доволен со посебната арома.

Состојки:

  • 1 кг. компири
  • ¼ шолји маслиново масло
  • сол и бибер
  • 2 лажици ситно сечен бел лук
  • 2 лажици магдонос

Подготовка:

  1. Се загрева рерната на 200 степени, компирите се лупат и се сечат на половини или четвртини.
  2. Се става маслиново масло и лук, сол и бибер и се меша.
  3. Се пече 45 минути во тепсија.