Компир крокети – 80 топчиња од една смеса

Компир крокети – 80 топчиња од една смеса

Направете вкусни мали компир крокети, совршени за со тартар.

Состојки:

 • 900 гр. компир
 • 45 гр.маргарин
 • 150 гр. Гриз
 • 100 гр. брашно
 • 1 јајце
 • 1 лажиче сол
 • презла за валкање

Подготовка:

 1. Се вари компирот во солена вода, се лупи и пасира.
 2. Се додава маргаринот и се остава да се излади, па се додаваат сите состојки освен презлата.
 3. Се вадат топчиња, се обликуваат со рака и се валкаат во презла.
 4. Се пржат на масло. Од оваа смеса ќе добиете околу 80 мали крокети.

 

Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*