Домашни солени крофни

Домашни солени крофни

Вкусни домашни солени крофни за добар старт на денот или мезе.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 1 лажиче сол
 • 8 лажици пченично брашно
 • 8 лажици брашно
 • 1 шолја јогурт
 • 1 кесе прашок за пециво
 • 3 лажици истопен маргарин
 • 150 гр. шунка

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со жица и се додава сол со јогурт и маргарин, па сецкана шунка и двата вида брашно.
 2. Се става и прашок за пециво во смесата и се убаво се меша.
 3. Малку е погуста смесата отколку за палачинки.
 4. Се вади со кутлача и се пржат на масло.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед