Уштипци за појадок кои не впиваат многу маснотија – една смеса за 4 лица

Уштипци за појадок кои не впиваат многу маснотија – една смеса за 4 лица

Направете вкусен појадок кој не впива многу маснотија, а мерките се доволни за 4 лица.

Состојки:

  • 1 јајце
  • ½ шолји кисела павлака
  • 1 шолја топла вода
  • 1 прашок за пециво
  • малку сол
  • брашно

Подготовка:

  1. Се замесува тесто од сите состојки наведени горе, се става брашно по потреба за да биде тестото меко како за пита.
  2. Се развлекува и се вадат делови кои се пржат на врело масло, па се ставаат на салфета да впие.

Добар апетит! Супер е за со јогурт!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки