За љубителите на чоколадо: Богати рум пунч коцки

За љубителите на чоколадо: Богати рум пунч коцки

Овој колач лесно се прави, а ќе ве освои на првиот залак…

Состојки:

 • 250 гр путер
 • 5 јајца
 • 300 гр шеќер
 • 200 гр брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 40 гр какао прав
 • малку рум
 • неколку лажици џем по зибор
 • 4 реда чоколадо
 • 1 лажица масло

Начин на подготовка:

 1. Разматете путер и шеќер, постепено додајте една по една жолчка, потоа брашно, прашок за печиво, какао и на крај снег од белки.
 2. Печете во намастен плех на 200 степени. Кога ќе се излади пресечете на половина (како торта). Горниот дел издробете го, додајте џем и рум и замесете. Ставете преку кората и прелијте со глазура од чоколадо растопено со масло.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед