Лепињи со состојки кои ги имаме дома – брз појадок за пред работа

Лепињи со состојки кои ги имаме дома – брз појадок за пред работа

Вкусни лепињи за појадок, за секој ден.

Состојки:

 • ½ коцки квасец
 • 500 гр. брашно
 • 2 лажички шеќер
 • ½ кеси прашок за пециво
 • 1 лажиче сол
 • 3 дл. вода
 • масло за пржење

Подготовка:

 1. Во децилитар топла вода се става шеќер со квасец, па се става и брашно кога ќе нарасне, па прашок за пециво и останатата вода и сол.
 2. Се замесува тесто.
 3. Се става малку масло во тепсија, се редат топки кои ги вадиме од тестото, па се превртуваат од секаде да има масло.
 4. Нека нараснат 30 минути па се зема секоја топка, малку се стиснува со рацете и се пржи на масло.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки