Цвекло во тегла за зимата – евтин и брз рецепт

Цвекло во тегла за зимата – евтин и брз рецепт

Направете си вкусна зимница со цвекло.

Состојки:

  • 2,5 дл. шеќер
  • 5 дл. алкохолен оцет
  • 1 л. вода
  • 2,5 лажици сол
  • 5 кг. цвекло

Подготовка:

  1. Се вари и се лупи цвеклото, па се сече.
  2. Се става се во лонец, сите состојки, па се става и цвеклото да се зоврие.
  3. Се остава преку ноќ цвеклото во смесата.
  4. Се става утредента во тегли и се додава вода.
  5. Се вртат наопаку, па потоа се ставаат во врела вода и по пет минути откако ќе зоврие се оставаат, па се ладат во вода.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство