Чоколадни обланди со лешници

Чоколадни обланди со лешници

Направете вкусни колачиња со обланди во вашиот дом.

Состојки:

  • 8 јајца
  • 450 гр. шеќер
  • 280 гр. чоколадо
  • 250 гр. маргарин
  • 1 пакување обланди
  • малку печени мелени лешници

Подготовка:

  1. Се матат убаво јајцата  со шеќер, па се растопуваат на пареа, а потоа кога ќе се згусне кремот се става и чоколадо.
  2. Се меша да се стопи целосно.
  3. Кога ќе се олади се меша со маргаринот, па се филуваат обланди и се става и малку лешници.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед