Ова е магична супа која ги „пржи“ килограмите

Ова е магична супа која ги „пржи“ килограмите

Кога вагата ќе покаже бројка од која ве боли глава, тргнувате по најбрз и најефикасен начин да го скинете несканиот вишок.

Со помош на оваа магична супа ослабнале многу луѓе, а не е штетна за организмот.

Состојки:

  • 200 гр мунго грав
  • 2 чешниња лук
  • 1 лажица сончогледово масло
  • неколку листови коријандер
  • 1 лист ловор
  • 1 лажичка изрендан ѓумбир
  • 1/2 лажичка куркума во прав
  • 3 лажици сок од лимон

Начин на подготовка:

  1. Мунго гравот потопете го во вода вечерта пред подготовка на напивката. Наредниот ден таа вода истурете ја, па ставете нова, свежа. Потребно е околу литар вода. Потоа додајте ловоров лист и ставете да зоврие. 
  2. Лукот изгмечете го, па додајте го во гравот. Потоа малку посолете и додајте куркума. Потоа додајте ги и останатите состојки, сè освен сок од лимон. Би требало да се готви околу 45 минути. Кога супата ќе биде готова, додајте сок од лимон.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко