Вкусни кокос колачиња со чоколадо – хит рецепт за кокос љубителите

Вкусни кокос колачиња со чоколадо – хит рецепт за кокос љубителите

Вкусни кокос колачиња со чоколадо, не може да е подобро.

Состојки:

 • 340 гр. брашно
 • 270 гр. маргарин
 • 200 гр. шеќер
 • 150 гр. кокос
 • 1 јајце
 • 50 гр. чоколадо за готвење
 • 1 лажица масло
 • малку шеќер во прав и суво грозје за декорација

Подготовка:

 1. Се меси тесто од брашното, шеќерот, кокос, јајцата и маргаринот.
 2. Се остава во фрижидер половина час.
 3. Се вади и се прават топчиња, па се ставаат во тепсија со масна хартија.
 4. Стиснете ги на средина па испечете ги кратко на 180 степени.
 5. Ставете им шеќер во прав потоа, па растопете чоколадо со масло и внимателно ставете во вдлабнатините.
 6. Декорирајте со суво грозје или по желба.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта