Специјалитет на денот: Запечени пица шпагети

Специјалитет на денот: Запечени пица шпагети

Вкусни запечени шпагети во вашиот дом.

Состојки:

 • 400 гр. шпагети
 • 100 гр. шунка
 • 100 гр. свински врат
 • 150 гр. кашкавал
 • 1 коцка маргарин
 • 5-6 лажици кечап
 • неколку маслинки
 • ½ кесе печурки
 • 2 јајца за прелив со 200 мл. јогурт

Подготовка:

 1. Шпагетите се варат во солена вода и се цедат, па се ладат.
 2. Се премачкува убаво плех со маргарин, се ставаат потоа шпагетите, па кечап и сечена шунка и врат, кашкавал рендан, печурки и маслинки исечени, и пола од спремениот прелив со јајцата и јогурт.
 3. Се меша.
 4. Се става уште малку салама и кашкавал горе и се додава преливот цел.
 5. Се пече на 200 степени додека не добие коричка.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки