Царица на трпезата: Крем салата салата со печени пиперки

Царица на трпезата: Крем салата салата со печени пиперки

Направете вкусна и необична салата со печени пиперки.

Состојки:

  • 4 црвени пиперки
  • 200 мл. мајонез
  • 400 мл. павлака
  • 150 гр. кашкавал
  • 4 јајца
  • сол и бибер

Подготовка:

  1. Се печат и се лупат и чистат пиперките, па се варат јајцата тврдо, а потоа се лупат и сечат со кашкавалот на коцки.
  2. Се меша мајонезот со павлака и се додаваат пиперки, јајца и кашкавал, па сол и бибер.
  3. Се става во ладилник еден час.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство