Зимница која се прави брзо: Цвекло од тегла

Зимница која се прави брзо: Цвекло од тегла

Едноставен начин за подготовка на зимница од цвекло…

Состојки:

  • 5 кг цвекло
  • 3 л вода
  • 1 л оцет
  • 3 лажици шеќер
  • 1,5 лажици сол
  • 1 кесичка конзерванс
  • неколку исчистени и исечкани главици лук

Начин

  1. Цвеклото излупете го и исечкајте го на кругови. Наредете го во тегли, а помеѓу редовите ставете по малку лук. 
  2. Згответе вода со оцет, сол и шеќер и додека е врала прелијте го цвеклото. Затворете ги теглите и прекријте ги да останат топли што подолго.

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство