Пилешка чорба со многу зеленчук

Пилешка чорба со многу зеленчук

Направете вкусна пилешка чорба идеална за периодов.

Состојки:

 • 80 гр. резанки за супа
 • 1 лажица маслиново масло
 • ½ главици кромид исецкан
 • 1 лажиче ѓумбир
 • 1 морков исечен
 • 1 чешне лук
 • 2 лажици соја сос
 • 2 коцки за пилешка супа
 • 1 шолја грашок
 • 50 гр. пилешко месо сечено
 • 1 шолја соино млеко
 • малку босилек

Подготовка:

 1. Се загрева маслото, се пржи кромидот со лук, па се додава ѓумбир и морков.
 2. Во топла вода се разматуваат коцките за супа, се ставаат во лонец и се става соја сос, па пилешко и грашок, и нека врие.
 3. Се вари на пониска температура до резанките и млеко.
 4. Се додава босилек кога ќе омекнат и се служи.

 

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула