За слабење, тенок струк и здравје – намирници богати со влакна, јадете ги секој ден

За слабење, тенок струк и здравје – намирници богати со влакна, јадете ги секој ден

Влакната се неопходни за нашето тело, за здравје и правилно функционирање.
Се наоѓаат во овошјето, зеленчукот, во житарките и мешунките, а со ние сме здрави, се чувствуваме убаво, сито и не се дебелееме.
Со нив ќе имате тенок струк, нема да се дебелеете, ќе го намалите холестеролот и шеќерот во крвта.
Помагаат и за здрава и сјајна кожа.
Намирници богати со влакна се:
Грав
Киви
Житари
Јагоди
Банана
Фстаци
Круши
Јаболка
Авокадо
Печурки
Какао
Смокви
Моркови
Лимон
Портокали

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*