Крем салата со печурки – деликатес за ручек или слави

Крем салата со печурки – деликатес за ручек или слави

Вкусна крем салата со шампињони и пченка. 

Состојки:

 • 600 гр. шампињони 
 • 200 гр. пченка 
 • 6 лажици масло 
 • 1 лажиче вегета 
 • 400 гр. павлака 
 • 200 гр. мајонез

Подготовка:

 1. Се сечат шампињоните и се додава масло и зачини и се ставаат на оган. 
 2. Ќе пуштат вода, па нема потреба да се додава. 
 3. Се динста додека не испари водата, околу 10 минути. 
 4. Се става пченката да се вари со сол, , а шампињоните се ладат, па потоа се цеди и пченката. 
 5. Се мешаат во сад павлака и мајонез, па се ставаат печурки и пченка. 
 6. Се ставаат зачини и се убаво се меша. 
 7. Послужете по 10 минути во фрижидер.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса