Нискокалоричен оброк: Салата од сусам

Нискокалоричен оброк: Салата од сусам

Брзо се прави, а одлично оди со секој оброк!

Состојки:

  • 100 гр сусам
  • 500 гр младо сирење
  • 1 чаша кисела павлака Пекабела
  • 150 гр шунка
  • 2-3 кисели краставички
  • кашкавал за декорација

Начин на подготовка:

  1. Сусамот благо испечете го на слаб оган. Кога ќе се излади додајте павлака и сирење, сè измешајте, па додајте ситно сечкана шунка и краставички. 
  2. Ставете во сад за послужување и посипете со рендан кашкавал и украсете со листови магдонос. Чувајте ја во фрижидер до послужување.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство