Од југот на Србија: Сок од домати по рецепт на лесковачките домаќинки

Од југот на Србија: Сок од домати по рецепт на лесковачките домаќинки

Вкусна и здрава зимница по оригинален српски рецепт.

Состојки:

 • 6 исчистени домати
 • 2 лажици сол
 • 4 лажици шеќер
 • кромид
 • лута пиперка
 • целер по вкус

Начин на подготовка:

 1. Доматите добро измијте ги. Исчистете ги и исечкајте ги на парчиња. Сомелете ги со машина за мелење домати. Процедете ги низ специјална цедилка. 
 2. Ставете во тенџере, додајте сол и шеќер и гответе. Кога ќе зоврие, гответе уште 10-15 минути. 
 3. Шишињата загрејте ги во рерна, 10 минути на 100 степени. Врелиот домат ставете го во врели шишиња. На секое шипе ставете парче целофан потопено во алкохол или ракија, стегнете со гумица и ставете затварач. 
 4. Шишињата свиткајте ги во крпи и оставете ги така 24 часа да се изладат. 
 5. Уживајте во зимските денови со чаша домашен сок од домати.

Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо