Цел дом ќе мириса: Растопен кашкавал со шунка во рерна

Цел дом ќе мириса: Растопен кашкавал со шунка во рерна

Брзо мезе, прилог за ручекот или предјадење.

Состојки:

  • 200 гр. кашкавал
  • 100 гр. шунка
  • 3 лажици маргарин
  • бибер и маслинки

Подготовка:

  1. Се става растопен маргарин во сад за печење и се распоредува шунката, па исечен или нарендан кашкавал над неа.
  2. Се става пак шунка.
  3. Горе се завршува со многу кашкавал, потоа бибер и се става во загреана рерна на 200 степени додека не се растопи, 10 минути.

 

Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо