Домати и лукче кои крчкаат: Највкусен сос за шпагети

Домати и лукче кои крчкаат: Највкусен сос за шпагети

Направете сос за шпагети, превкусен и лесен.

Состојки:

  • 500 гр. домати
  • 2-3 чешни лук
  • 1 лажица маслиново масло
  • 2-3 лажици кисело млеко
  • малку магдонос и оригано
  • сол и бибер

Подготовка:

  1. Се лупи доматот и се сече ситно, па се загрева масло и се пржи лукот.
  2. Се додава доматот и се крчка додека не се згусне убаво, па се ставаат зачините и магдонос.
  3. Се става и кисело млеко.
  4. Се сервира со тестенини.

 

Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*