Видео рецепт: Нема подобра – Рафаело торта без печење

Видео рецепт: Нема подобра – Рафаело торта без печење

Направете рафаело торта без печење.

Сосотјки:

 • 1 ½ пакување бисквити 
 • 150 мл. млеко 
 • 125 гр. маргарин 
 • 200 гр. бело чоколадо 
 • 400 гр. кисела павлака 
 • 200 мл. слатка павлака 
 • ½ кора од лимон
 • 1 кесе ванила 
 • 100 гр. кокос

Подготовка:

 1. Се топи маргаринот со чоколадите, па се додава кисела павлака и се меша со лажица. 
 2. Се мати слатката павлака со миксер додека не згусне, па се додава во неа и другата павлака. 
 3. Се става кора од лимон, ванила и кокос и се меша. 
 4. Се ставаат бисквитите во млеко. 
 5. Се става слој од филот на плех, па ред бисквити, па крем, па бисквити додека има и завршуваме со крем. 
 6. Се става да се стегне во ладилник. 
 7. Може да ја украсите со рафаело колачиња.

 

 

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед