Деликатес на неделата:  Похован кашкавал во кори од пита

Деликатес на неделата: Похован кашкавал во кори од пита

Нешто превкусно за сите сетила, кашкавал похован во кори за пита.

Состојки:

  • 12 еднакви парчиња кашкавал
  • 2-3 јајца
  • кори за пита
  • масло

Се замотува секое парче во кора за пита, се натопува во јајца матени и се пржи на загреано масло.

Ова е деталната подготовка:

 

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Гибаница на шумадиски начин

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*