Погача готова за миг: Спас кога ќе ви снема леб

Погача готова за миг: Спас кога ќе ви снема леб

Имате гости, а не сте купиле доволно леб. Не се грижете, оваа погача е готова за миг!

Состојки:

  • 200 гр глатко брашно
  • 7,5 гр прашок за печиво
  • 1/2 лажичка сол
  • 40 гр растопен путер
  • 130 гр јогурт

Начин на подготовка:

  1. Во брашното додајте прашок за печиво, сол, добро измешајте, па додајте растопен путер и јогурт, замесете меко хомогено и нелепливо тесто. Веднаш развлечете го во круг со дебелина од еден прст, преместете на хартија за печење и печете околу 12 минути. 
  2. Совет: Истото тесто можете да го развлечете уште потенко, па од горе да го филувате како за пица по свој вкус.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт