Подобра од француска, пилешка и руска: Крем салата со млади компири

Подобра од француска, пилешка и руска: Крем салата со млади компири

Вкусна салата која заменува оброк.

Состојки:

 • 500 гр. млади компири
 • 300 гр. моркови
 • 340 гр. пченка од конзерва
 • 400 гр. мајонез
 • ½ лимон
 • 1 лажица шеќер
 • 2 лажици оцет
 • 500 мл. вода
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се вари во вода со сол компирот и се сече на коцки, а се вари кратко и морковот сечен на кругови во вода со оцет и шеќер и сол.
 2. Се цеди и се додаваат компирот и морковите во сад, па се става цедена пченка, сок од лимон, сол и бибер, па мајонез.

 

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса