Сами направете евтино средство за отстанување нечистотии во кујната

Сами направете евтино средство за отстанување нечистотии во кујната

Не фрлајте пари на скапи хемиски препарати за чистење. Состојките кои ги имате во куќата ќе ви бидат сосема доволни за вашата кујна да блесне.

Потребна ви е само една кора од портокал и околу 2 дл алкохолен оцет.

Излупете го портокалот. Во празна тегла ставете ја кората и налијте оцет до врвот. Нека отстои 3 дена, а потоа течноста префрлете ја во шише со прскалка.

Дамките од рерната, ако се стари, прво посипете ги со сода бикарбона, потоа пропрскајте со течноста од прскалката, нека отстои 20 минути и со тврд сунѓер тргнете ги сите флеки и маснотии.

Дамките ќе исчезнат, а кујната ќе мириса на портокал.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко