Најевтин рецепт за слатко од смокви

Најевтин рецепт за слатко од смокви

Брзо лесно и едноставно, за уживање во зимата.

Состојки:

  • 2 кг. смокви
  • 2 кг. шеќер
  • 2 дл. вода
  • 1 лимон

 

Подготовка:

  1. Се ставаат во голема шерпа шеќерот и водата да провријат, па се мијат смоквите, се сушат и се боцкаат со чепкалки на неколку места, а потоа се ставаат кога водата ќе зоврие.
  2. Се меша повремено.
  3. Се варат околу еден час, а на крај се додава сок од пола лимон, додека другата половина се сече на кришки.
  4. Се трга од оган смесата и се остава преку ноќ со крпа горе.
  5. Се става утредента во тегли и се оставаат затворени до служење.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта