Супер доручек: Брза писмо пита (Видео)

Супер доручек: Брза писмо пита (Видео)

Подгответе вкусен и брз оброк за целото семејство.

Состојки:

  • 1/2 кг готови тенки кори
  • 200 гр сирење
  • 3 јајца
  • 1/2 прашок за печиво
  • 100 гр спанаќ за масло

Начин на подготовка:

  1. Издробете го сирењето, додајте јајца, обварен и исечкан спанаќ, прашок за печиво, па сè добро изедначете. Раширете ја првата кора, намастете, па од горе ставете друга кора, намачкајте ја целата со фил. 
  2. Свиткајте од едната и другата страна, како што е прикажано во видеото. 
  3. Печете на 200 степени околу 30-40 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт