Традиционална босанска пита: Наједноставниот рецепт од 5 состојки

Традиционална босанска пита: Наједноставниот рецепт од 5 состојки

Едноставна за подготовка – пита од само 5 состојки!

Состојки за тесто:

 • 600 гр брашно
 • 300 мл вода
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка јаболков оцет

Состојки за прелив:

 • 300 мл јогурт или домашно кисело млеко
 • 30 гр путер

Начин на подготовка:

 1. Во сад ставете брашно, сол , лажица јаболков оцет и вода и замесете брашно. 
 2. Поделете на два дела и оставете да отстои 20 минути. Развлечете го тестото што потенко и исечете го. 
 3. Намастете тепсија (30 см) и редете го тестото како што е прикажано во видеото. 
 4. Прелијте го тестото со малку масло и ставете да се пече 20-30 минути на 220 степени додека не добие златна боја. 
 5. Во сад измешајте јогурт, додајте малку сол и прелијте преку питата додека не потрошите сè. 
 6. Преку ставете и растопен путер па оставете ја питата да се излади.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Саби“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки