Видео десерт: Незаборавен кокос колач

Видео десерт: Незаборавен кокос колач

Направете вкусен кокос колач со незаборавен вкус.

Состојки:

 • 5-6 лажици шеќер
 • 3 јајца
 • 1 кондензирано млеко
 • 300 мл. кокосово млеко
 • 5-6 лажици кокос
 • 1 кесе ванила

Подготовка:

 1. Во плех округол се карамелизира шеќерот и се распоредува по ѕидовите на садот.
 2. Се матат три јајца, па додајте кондензирано млеко, кокосово млеко, кокос и ванила. Се меша и се сипува во калапот.
 3. Се пече на 170 степени додека краевите не се стегнат.
 4. Се лади и се превртува.
 5. Се сервира со матена павлака или сладолед.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта