Одлични за со јогурт: Поховани лепчиња за Добро утро

Одлични за со јогурт: Поховани лепчиња за Добро утро

Вкусни похованици со пченкарно брашно.

Состојки:

  • 3 парчиња леб
  • 2 лажици пченкарно брашно
  • 3 лажици пченично брашно
  • 1 лажичче прашок за пециво
  • 1 ½ шолји вода
  • сол

Подготовка:

  1. Се мешаат сите суви состојки, двата вида брашно со сол и прашок за пециво во сад, па се става постепено вода со мешање.
  2. Се добива смеса како за палачинки, па се додава уште брашно ако процените дека треба.
  3. Се сечат кришките леб без кора, шасе ставаат во смесата за поховање.
  4. Се пржат на масло од двете страни.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми