Ваков деликатес не сте јаделе: Сос со печени пиперки

Ваков деликатес не сте јаделе: Сос со печени пиперки

Направете вкусен сос со печени пиперки.

Состојки:

 • 3 печени и излупени пиперки
 • 4 јајца
 • 50 гр. кисела павлака
 • ½ домат
 • 250 гр. сирење
 • малку магдонос

 

Подготовка:

 1. Се варат јајцата околу седум минути во солена вода и се преливаат со ладна вода.
 2. Се ладат потоа.
 3. Се лупи доматот и се миксира во блендер, па се додаваат ситно сечените пиперки и павлаката, јајцата и сирењето со магдонос.
 4. Се става во сад смесата и се лади.
 5. По еден час е готов.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт