Видео рецепт: Највкусни запечени макарони од рерна – една состојка менува се

Видео рецепт: Највкусни запечени макарони од рерна – една состојка менува се

Направете највкусни макарони од рерна.

Состојки:

  • 600 гр. макарони
  • сол
  • 220 гр. шеќер
  • 1 л. млеко
  • 50 гр. маргарин
  • 6 јајца
  • 2 кеси ванилин шеќер

Подготовка:

  1. Се варат макароните со сол според упатството и се цедат и ладат, па се ставаат во тепсија.
  2. Се посипуваат со шеќер, па се редат парчиња маргарин, а потоа се матат јајцата со ванила и со млеко, па се става врз макароните смесата.
  3. Се пече на загреана рерна на 180 степени додека не пожолтат.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта