Видео рецепт: Само мешате и имате вкусен појадок – Куглоф со маслинки и салама

Видео рецепт: Само мешате и имате вкусен појадок – Куглоф со маслинки и салама

Вкусен појадок или ручек за сите сетила.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 1 шолја кисело млеко
 • ½ шолји масло
 • сол
 • 3 шолји брашно
 • 1 лажиче сода
 • 150 гр. сирење
 • 5-6 кисели краставички
 • 12-15 маслинки
 • 120 гр. салама по избор

 

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со кисело млеко и сода.
 2. Се додава сол, масло, сирење, кисели краставички ситно сечени, салама сечена и маслинки сечени.
 3. Се меша се и се додава брашното постепено.
 4. Се става во подмакан плех смесата.
 5. Се пече на 200 степени.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*