Видео рецепт: Само мешате и имате вкусен појадок – Куглоф со маслинки и салама

Видео рецепт: Само мешате и имате вкусен појадок – Куглоф со маслинки и салама

Вкусен појадок или ручек за сите сетила.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 1 шолја кисело млеко
 • ½ шолји масло
 • сол
 • 3 шолји брашно
 • 1 лажиче сода
 • 150 гр. сирење
 • 5-6 кисели краставички
 • 12-15 маслинки
 • 120 гр. салама по избор

 

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со кисело млеко и сода.
 2. Се додава сол, масло, сирење, кисели краставички ситно сечени, салама сечена и маслинки сечени.
 3. Се меша се и се додава брашното постепено.
 4. Се става во подмакан плех смесата.
 5. Се пече на 200 степени.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми