Познат германски колач: Вкусно тесто со сливи кое се топи во уста

Познат германски колач: Вкусно тесто со сливи кое се топи во уста

Ова мора да го пробате!

Состојки:

 • 300-400 гр брашно
 • 100 гр павлака
 • 15 гр квасец
 • 1 јајце
 • 1 лажичка шеќер
 • малку сол
 • 500 гр сливи
 • малку шеќер
 • цимет

Начин на подготовка:

 1. Замесете глатко тесто со брашно, квасец, павлака, малку сол и 1 јајце. Оставете да одмори па истанчете го во плех во кој сте ставиле хартија за печење. Оставете тестото малку да одмори 10 минути, па на него наредете исечкани сливи.
 2. Печете на 200 степени околу 40 минути.
 3. Врелиот колач посипете го со шеќер и цимет.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед