Полесно и повкусно не може: Направете го овој колач од јаболка – воздушест и мек како пена

Полесно и повкусно не може: Направете го овој колач од јаболка – воздушест и мек како пена

Направете го овој едноставен колач и воодушевете ги совите најмили.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 1 мала шолја шеќер
 • 1 мала шолја брашно
 • 3 големи јаболка
 • цимет по желба
 • 1 лажица ванилин шеќер

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 170 степени Целзиусови, па измешајте јајца и шеќер во сад додека смесата не стане бела и воздушеста. 
 2. Додајте брашно и разматете со миксер. Намастете калап и додајте брашно за да спречите лепење за калапот. 
 3. Излупете и исечкајте јаболка на парчиња, посипете ги со шеќер и цимет ако сакате. 
 4. Во калап ставете ја смесата и наредете изрендани јабплка. 
 5. Печете околу 15 минути додека не добие убава златна боја. 
 6. Посипете по желба со шеќер во прав.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед