Зимница од само две состојки: Најлесниот рецепт за зимата

Зимница од само две состојки: Најлесниот рецепт за зимата

Направете си вкусна туршија од само две состојки во тегла.

Состојки:

  • боранија за тегла од 3 литри
  • сол

Подготовка:

  1. Се мие убаво боранијата и се чисти, па се прелева со врела вода и се остава 40 минути да се вари.
  2. Се цеди, а на дно на тегла се става 1 лажиче сол рамно и боранијата. Ова е мерка за тегла од 1 литар.
  3. Се става вода да се покрие боранијата и се затвара теглата.
  4. Се стерилизира и откако водата ќе проврие  готово е се, се чува на ладно и темно место.

Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана