Зимница од само две состојки: Најлесниот рецепт за зимата

Зимница од само две состојки: Најлесниот рецепт за зимата

Направете си вкусна туршија од само две состојки во тегла.

Состојки:

  • боранија за тегла од 3 литри
  • сол

Подготовка:

  1. Се мие убаво боранијата и се чисти, па се прелева со врела вода и се остава 40 минути да се вари.
  2. Се цеди, а на дно на тегла се става 1 лажиче сол рамно и боранијата. Ова е мерка за тегла од 1 литар.
  3. Се става вода да се покрие боранијата и се затвара теглата.
  4. Се стерилизира и откако водата ќе проврие  готово е се, се чува на ладно и темно место.

Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*