Само 1 сад и готово јадење за 20 минути: Овие кремасти шпагети ќе ве освојат

Само 1 сад и готово јадење за 20 минути: Овие кремасти шпагети ќе ве освојат

Со готвење во една тава, тестенините ќе бидат уште посочни и покремасти бидејќи ќе ги впијат сите вкусови.

Состојки:

 • 1 лажица маслиново масло
 • 4 чешниња лук
 • пилешко
 • 3 дл млеко
 • 2 лажици несолен путер
 • шпагети
 • сол
 • бибер
 • 40 гр пармезан
 • 2 лажици исечкан магдонос

Начин на подготовка:

 1. Загрејте маслиново масло во голема тава на средно силен оган. 
 2. Додајте чешне лук и со често мешање оставете на оган една до две минути додека не пушти мирис. 
 3. Додајте пилешко, млеко, путер и тестенини, посолете и побиберете. 
 4. Кога ќе зоврие, намалете го огнот така што лесно ќе крчка, со повремено мешање, додека тестенините не бидат готови, околу 18 до 20 минути. Додајте паремзан. 
 5. Ако сосот е премногу густ, додајте млеко онолку колку што е потребно за да ја добиете саканата густина. 
 6. Украсете со магдонос и послужете.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки