Деликатес на денот: Повкусно од похован кромид

Деликатес на денот: Повкусно од похован кромид

Направете деликатес поголем од похован кромид.

Состојки:

 • 6 големи главици кромид
 • 1 кришка леб
 • 100 гр. мелено месо
 • 40 гр. кашкавал
 • 30 гр. димено филе
 • 20 гр. шунка
 • 1 јајце
 • 1 домат
 • сол и бибер
 • масло

Подготовка:

 1. Се лупи убаво кромидот, се вади внатрешноста и се сече ситно внатрешноста, па се меша со изронет леб, јајце и кашкавал, мелено месо и зачини, па филе.
 2. Се полни кромидот со смесата, па се става во тава со малку солена вода добро да се издинста.
 3. Се става на чинија кругови домат и горе готовото јадење.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека