Пита без кори со печурки – готова за половина час

Пита без кори со печурки – готова за половина час

Ако ви се најават гости или би сакале да ги израдувате домашните со вкусна вечера, оваа пита е одлична за вас.

Состојки:

 • 300 гр шампињони
 • 1 главица кромид
 • 4 јајца
 • 2 дл павлака Пекабела
 • 10 лажици брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • оригано по желба
 • сирење по желба

Начин на подготовка:

 1. На сечкан кромид пропржете ги шампињоните, по вкус посолете и побиберете. Посебно разматете јајца, додајте павлака, брашно, прашок за печиво и оригано. 
 2. На крај измешајте шампињони и налијте во намастен плех. Ако сакате од горе можете да нарендате малку сирење. 
 3. Печете во рерна 20-25 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта