Повкусно од пиперки и туршија: Моркови во тегла, зимница број еден

Повкусно од пиперки и туршија: Моркови во тегла, зимница број еден

Напревете кисели моркови за зимата.

Состојки:

 • 15 моркови
 • 2 лажици јаболков оцет
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица морска сол
 • 2-3 чешни лук
 • ¼ лажички бибер

 

Подготовка.

 1. Се става јаболков оцет во убаво стерилизирана тегла, па се става шеќер и морска сол и бибер.
 2. Се ставаат чешните лук иситнети и излупените моркови.
 3. Се става вода да се покријат морковите.
 4. Се става потоа теглата во ладна вода и се чека да зоврие, па се остава уште 15 минути да се вари.
 5. Се превртува наопаку, па се лади и се чува на темно место.

Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо